Östberga – också en del av vår förening!

Utanför tullarna byggdes miljonprogrammet under 60-talet. Nu görs ansträngningar att lyfta dessa stadsdelar, och en av dem ingår i V Årsta föreningens område. Vid södra kanten av vårt stora Årstafälteligger Östberga uppe på höjden. En del av Enskede-Årsta-Vantör stadsdelsnämnd (SDN). Här finns en befolkning med rik etnisk bakgrund.

Under borgarnas regim 2006-2010 har de flesta hyresrätterna i Östberga privatiserats genom försäljning till bostadsrättsföreningar. 2010 återstår blott femton (15!) % hyresrätter i Östberga!

Istället för att vara en samlingsplats mitt i stadsdelen ligger de enstaka närbutiker och näringsställen som finns, samt dessutom skola och ungdomsgård, i vardera änden av Östberga.
Efter mycket arbete från Årsta V-förening, Ung Vänster och andra opinionsbildare fick Östberga 22 aug 05 äntligen åter en busslinje till Årsta Centrum (linje 168), så att apotek, bibliotek och allt annat som saknas i Östberga, kan nås. Och inte minst kulturutbudet i Årsta Fokets Hus och Teater.

Anders D

(uppdaterat 2010-06-05)

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *